ایرانیان چوب
ایرانیان چوب
سرگرمی و دانستنی‌ها

راز پشت پرده هوش مصنوعی!

آیا هوش مصنوعی به زودی علیه ما شورش خواهد کرد؟ راز جنایتی هولناک زنگ خطر را به صدا درآورد!

داستانی عجیب درباره میزان خطای هوش مصنوعی در عمل به خواسته‌های انسان وجود دارد که در عین عجیب بودن، می‌تواند هولناک و ترس برانگیز باشد. با ما همراه باشید که می‌خواهیم به نقل داستانی هولناک درباره راز جنایت هولناک هوش مصنوعی بپردازیم.

هوش مصنوعی و داستانی جالب از آن

هوش مصنوعی: دستیاری کمک کننده یا قاتل؟

هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین جلوه‌های تکنولوژی و فناوری در دنیای امروز است که در عین حال که می‌تواند کاربردهای مثبتی داشته باشد می‌تواند بسیار ویرانگر باشد. این فناوری جدید در دنیای امروز، به همه جا نفوذ کرده است و اثرات مثبت آن را در همه جا می‌بینیم. این در حالی است که به همان اندازه می‌تواند به ضرر ما تمام شود و بر علیه ما انسان‌ها قدم بردارد.

یکی از عرصه‌های بسیار مهم استعمال این فناوری جدید، عرصه تحقیقات جنایی و جرم یابی است. هوش مصنوعی تا جایی به پیشرفت آنچنانی خود رسیده است که ضریب خطای بسیار کمی داشته و می‌تواند کار پلیس‌های جنایی را در انواع جرائم، راحت‌تر کند.

در بسیاری از سازمان‌های جنایی پلیسی ایاالات متحده آمریکا، هوش مصنوعی چندین سال است که به منظور دستگیری و تعقیب قاتلان سریالی مورد استفاده است. با استفاده از هوش مصنوعی لیسان آمریکایی می‌توانند فرایند تعقیب را سریع‌تر عملی کنند.

مطاطب مرتبط با

هوش مصنوعی و آینده نگری

 

شاید مطالب مفیدی باشد:

بهترین و شیک ترین ژست عکاسی پاییزی 1402

داستان الکساندر سوتکاف: قربانی هوش مصنوعی

‌در فوریه سال 2023 بود که هوش مصنوعی، عکس یک دانشمند آب شناس روسی را به نام الکساندر سوتکاف را 55 درصد با عکس قاتلی تطبیق داد که حدود 20 سال پیش، توسط یک شاهد عینی قتل، این عکس را کشیده شده بود.

گزارش‌ها حاکی از این است که این دانشمند زمانی که به بهانه کار به شهر کراسنویارسک در ایالت سیبری روسیه رفته بود و هنگامی که می‌خواست از هواپیما خارج شود، توسط پلیس جنایی به جرم قتل دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شد.

به عبارت دیگر، این دانشمند روسی موفق، به دلیل جرمی که مرتکب نشده نبود، بازداشت شد. این قتل حدود 20 سال پیش صورت گرفته بود که این دانشمند حتی روحش هم از این واقعه، خبر نداشت!

پلیس جنایی مدعی بود که این دانشمند روسی به همراه همدستش، در ماه اوت سال 2002، 2 نفر را به طرز فجیعی به قتل رسانده‌اند. از طرفی هم همکاران این دانشمند، شهادت داده بودند که زمان قتل این دو نفر، الکساندر سوتکاف بر سر جنازه بی‌جان هر دو طرف بوده است.

پلیس جنایی تنها یک شاهد داشت و آن هم هوش مصنوعی بود که توانسته بود پس از 20 سال گذشت این واقع ترسناک و فجیع، تصویر قاتل اصلی را با عکس و چهره این دانشمند مطابقت دهد و در نتیجه موجب بازداشت الکساندر سوتکاف شود.

اعتراضات و آزادی سوتکاف

پس از بازداشت این دانشمند، همه اعضای خانواده و دوستانش تصمیم گرفتند که یک کمپین اعتراضی بزرگ راه بندازند که در نهایت با دخالت رئیس جمهور کشور روسیه ولادمیر پوتین، این دانشمند موفق توانست به جرمی که مرتکب نشده بود، از زندان آزاد شود و به آغوش خانواده خود باز گردد.

داستان جالب هوش مصنوعی

تا چه میزان می‌توان به هوش مصنوعی اعتماد کرد؟

ولادمیر پوتین، به نقل از این داستان هولناک، اشاره کرد که هوش مصنوعی هنوز هم یک فناوری بسیار پیچیده و گیج کننده است که می‌تواند مشکلات و خطاهایی هم داشته باشد که باید همه این خطاها به طور بسیار دقیقی مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد تا نتایج جبران ناپذیری را به بار نیاورد.

در واقع، هوش مصنوعی چه در دنیای امروز چه در آینده‌ای نزدیک، می‌تواند پیشرفت عظیمی در صنایع مختلف ایجاد کند و با تحلیل و تجزیه داده‌ها و الگوریتم‌ها، به انسان کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرد؛ اما همیشه هم در مسیری درست و بدون خطا پیش نمی‌رود و انسان نباید به صورت قطعی به او اعتماد کند.

نتیجه‌گیری

در نتیجه باید اشاره کرد که هوش مصنوعی از زمانی که اختراع شده است تا سالیان سال، می‌تواند در تمام زمینه‌ها خود را متحول کند و به پیشرفت چشم‌گیری برسد. طوری که بتواند طیف گسترده‌ای از وظایف مهم را به آسانی انجام دهد.

با این اوصاف، همیشه و تا ابد مشکلات و خطاهایی از سوی هوش مصنوعی وجود خواهد داشت که نیاز به بررسی و مشارکت انسان دارد و نمی‌تواند جای خلاقیت، همدردی، همبستگی، ابراز احساسات و … انسان را بگیرد و تنها می‌تواند در سریع انجام دادن کارهای انسان و تقویت هوش آن، موثر و کمک کننده باشد.

شما در مجله والارویا به دنبال سرگرمی و دانستنی‌ها هستید و به موضوعات هوش مصنوعی و مسائل مربوط به بانوان علاقه‌مندید.

با استفاده از مطالب زیر می‌توانید در این زمینه‌ها اطلاعات کسب کنید و از مطالعه آنها لذت ببرید:

جذاب ترین و خیره کننده ترین رنگ رژلب های 2024

خاص ترین و زیبا ترین مدل های ناخن برای شب یلدا 1402

20 مدل از جدید ترین مدل های ناخن با طراحی زیبا

جدید ترین و خاص ترین ژست های عکاسی با ماه

خاص ترین و زیبا ترین رنگ های رژ لب 2024

درگذشت بازیگر زن پروانه معصومی | علت فوت

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا