ایرانیان چوب
ایرانیان چوب
دستبندطلا و جواهراتمد و زیبایی

جواهرات جادویی! سنگ هایی که با تغییر رنگ شما را مجذوب خود می کنند!

نحوه عملکرد جواهرات تغییر رنگ دهنده

جواهراتی که تغییر رنگ می‌دهند!

در ساخت اکثر جواهرات، زیور آلات و بسیاری از اشیاء‌ زینتی، از سنگ‌های قیمتی استفاده می‌شود که می‌تواند زیبایی خاص و شیکی را در همه این لوازم ایجاد کند.

فکرش را بکنید که چند تکه جواهر کوچک با یک نخ کشی، چقدر می‌توانند به دستانتان جلوه زیبایی ببخشند. ممکن است گاهی اوقات کمی جلوه‌ی تجملاتی ایجاد کند چرا که سنگ‌های قیمتی همچون برلیان، یاقوت، الماس، مرواریو نظیر آن می‌توانند یک جواهر یا زیور آلات جذاب و قیمتی را برایتان به وجود بیاورند. سنگ‌های زینتی، گاهی زیبایی آنچنان مجللی در جواهرات مخصوص خانم‌ها ایجاد می‌کنند، که نمی‌توان به راحتی از آن‌ها گذر کرد.

تغییر رنگ هم یکی از پدیده‌های غیر معمولی در سنگ‌های قیمتی است که می‌تواند آن‌ را از سایر سنگ‌ها متمایز کند. سنگ‌هایی که تغییر رنگ می‌دهند، بسیار نادر هستند و از این رو، در بین مردم از محبوبیت و توجه بیشتری برخوردار هستند.

تغییر رنگ سنگ‌های قیمتی زیر نور خورشید و نورهای فلورسنت رخ می‌دهد که زیبایی عرفانی خاصی را ایجاد می‌کند.

در ادامه این پست می‌خواهیم شما را با انواع سنگ‌های قیمتی که تغییر رنگ می‌دهند و جایگاه خاصی در سراسر جهان دارند، آشنا کنیم.

مطاطب مرتبط با

سنگ دیاسپور

سنگ دیاسپور

سنگ دیاسپور یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی نادر در جهان است که می‌تواند تغییر رنگ دهد که برای تهیه و تولید بسیاری از جواهرات و اشیای زینتی استفاده می‌شود..

این سنگ قیمتی، از هیدروکسید اکسید آلومینیوم تشکیل شده  و می‌تواند در زیر نور طبیعی، رنگی سبز با تلالوهای زرد از خود ساطع کند و در زیر نور مصنوعی یا لامپ، به رنگ صورتی و ارغوانی دیده شود.

سنگ دیاسپور زمانیکه در معرض نور شمع قرار بگیرد، به رنگ نارنجی مایل به صورتی و قرمز تمشکی دیده می‌شود.

زمانیکه سنگ دیاسپور برای اولین بار خاصیت تغییر رنگ خود را آشکار کرد، در بازار جواهرات بین المللی و تحت نام تجاری زولتانیت و پس از مدتی هم توسط یک شرکت ترکیه‌ای با نام Csarite به بازار عرضه شد و تنها برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گرفت.

سنگ قیمتی دیاسپور راحت‌تر از سایر سنگ‌های قیمتی قابل تشخیص است که تغییر رنگ می‌دهد چون دارای قابلیت پلوچروئیزم بوده و تغییر رنگ آن به آسانی قابل تشخیص است.

این در حالی است که تغییر رنگ در سنگ‌های دیاسپور کوچک، بسیار ضعیف است اما در نمونه دیاسپورهای بزرگتر، تغییر رنگ بسیار برجسته‌تر از نمونه‌های کوچک است.

علاوه بر تغییر رنگ، دیاسپور قابلیت دیگری هم دارد که پلوچیروئیزم یا چند رنگی نام دارد که می‌تواند همزمان چند رنگ متفاوت را با توجه به زاویه دید، نمایش دهد. پلوچیروئیزم می‌تواند رنگ‌های صورتی، بنفش، آبی، سبزو قرمز تیره را نشان دهد.

همچنین دیاسپور از لحاظ سختی، دارای دوام بسیار بالایی است و به راحتی نمی‌شکند.

الکساندریت

سنگ الکساندریت
سنگ الکساندریت که می‌تواند تغییر رنگ دهد

الکساندریت هم یکی دیگر از سنگ‌های قیمتی است که قابلیت تغییر رنگ دارد و جزو گرانترین سنگ‌های دنیا محسوب می‌شود.

این سنگ قیمتی زیر نور خورشید می‌تواند تغییر رنگ دهد و به رنگ‌های زرد سیترینی، سبز زبرجدی، بنفش آمتیستی و … در بیاید. از طرفی هم اگر زیر نور لامپ قرار بگیرد،  می‌تواند به رنگ قرمز رو به مشکی در تغییر رنگ دهد.

این سنگ از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و زمانی این سنگ تشکیل می‌شود که عناصر آلومینیوم، کرومیوم، بریلیوم، مقادیر جزئی از آهن و تیتانیوم با هم ترکیب شوند.

مناسب‌ترین نوع این سنگ، نوع خالص ان با تغییر رنگ بالا است که از رنگ سبز به قرمز تغییر می‌کند و پدیده جذابی را به نمایان می‌گذارد.

همچنین این سنگ به صورت مصنوعی هم تولید و به در بازار به فروش می‌رسد که باید در هنگام تهیه آن‌ها، بتوانید اصل بودن آن را تشخیص دهید. چانچه برای خرید سنگ الکساندریت اقدام کردید و قیمت سنگ الکساندریت بسیار کمتر از نوع استاندارد آن بود، از مهم‌ترین نشانه‌های تقلبی بودن این نوع سنگ است. این تنها یکی از نشانه‌های تشخیص سنگ الکساندریت است و موارد دیگری هم برای تشخیص اصل و تقلبی بودن این نوع سنگ وجود دارد که به شما کمک زیادی در حین خرید آن می‌کنند.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص سنگ الکساندریت اصل با نوع تقلبی آن این است که نوع اصل این سنگ، دارای مقاومتی بسیار بالا در برابر سختی، خوردگی، چگالی و از همه مهم‌تر، شرایط آب و هوایی است که اگر در هر صورت با آهن ترکیب شود، می‌تواند به رنگ زرد شیرین درآید.

آندزین

سنگ آندزین

آندزین از دیگر سنگ‌‌های قیمتی و مورد استفاده به عنوان جواهر است که می‌تواند تغییر رنگ دهد و در سه رنگ اصلی زرد، سبز و قرمز وجود دارد. این سنگ قیمتی ظریف و نادر، برای اولین بار در سال 2003  در کنگو کشف شد و به عنوان یک سنگ جدید و کمیاب جواهری شناخته شده است.

این سنگ قیمتی ظریف، در واقع قرمز رنگ است که گهگای هم می‌تواند به رنگ‌های سبز تا بنفش روشن هم تغییر رنگ دهد.

البته ناگفته نماند که تنها تعداد نادری از سنگ‌های آندزین قابلیت تغییر رنگ را دارند و همه نوع‌های این نوع سنگ، نمی‌توانند به رنگ‌های مختلف تغییر رنگ دهند.

سنگ آندزین دارای ساختار شیمیایی ( آلبیت و انوریت ) است که هر کدام از آن‌ها به نحوی متفاوت تعریف می‌شوند که درخشندگی شیشه‌ای مانند تا کدر را دارد.

این نوع سنگ هم مانند سایر سنگ‌های قیمتی، دارای نوع تقلبی و اصل است و نمونه‌های دیگری از سنگ‌های اصل هم وجود دارند که از لحاظ ظاهری به سنگ آندزین شباهت زیادی داشته اما آندزین نیستند.

سنگ‌های جواهری که با سنگ آندزین از لحاظ ویژگی‌های ظاهری، سختی و قیمت، مرتبط هستند شامل سنگ ماه، سنگ خورشیدی آرگان، لابرادوریت، سنگ ماه رنگین کمانی و سنگ خورشیدی هستند که از محبوبیت بسیار بالایی برخودار می‌باشند.

جمع بندی

سنگ‌هایی که تغییر می‌دهند، قیمتی هستند و از همین رو بسیار نادر بوده و در همه جای جهان یافت نمی‌شوند.

از طرفی هم هر کدام از این سنگ‌ها، دارای نمونه تقلبی هم در بازار هستند که گاهی برخی از افراد آن را با نمونه‌ی اصل سنگ، اشتباه می‌گیرند و هزینه زیادی صرف می‌کنند.

این در حالی این است که شما باید برای تهیه هر نوع سنگ قیمتی، حتما با روش‌های تشخیص نوع اصل و تقلبی آن‌ها آشنایی کامل داشته باشید و با توجه به ویژگی‌هایی که سنگ‌های قیمتی اصل دارند، خوشبختانه این روند را می‌توان به آسانی طی کرد و سنگ زینتی اصل دلخواه خود را تهیه نمود.

به دنبال مطالب خواندنی و آموزنده در حوزه طلا و جواهرات، دستبند، مد و زیبایی هستید؟ مجله والارویا گنجینه‌ای از مقالات و مطالب جذاب را برای شما گردآوری کرده است. در این مجله می‌توانید با جدیدترین ترندهای مد و جواهرات آشنا شوید، نکات و ایده‌های خلاقانه برای ست کردن زیورآلات و لباس‌ها دریافت کنید و از دنیای پر زرق و برق مد و زیبایی لذت ببرید.

شیک ترین و ظریف ترین مدل های دستبند طلا دخترانه در سال 1403

دستبند زنانه؛ تکمیل کننده استایل و تیپ شما

زیبا ترین مدل های دستبند دخترانه با رنگ های شیک و فانتزی

خوشگل ترین مدل های دستبند با سنگ های زینتی دخترانه شیک

جدیدترین و نازترین مدل های دستبند مینیمال دخترانه

شیک ترین و بروز ترین مدل های النگوهای نپالی دخترانه

شیک ترین و جذاب ترین مدل های دستبند طلا دخترانه 1402

 

 

 

 

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا